Archivo de la categoría: Actividades de Xadrez

Actividades de Xadrez

Expourense 2017

Expourense 2017

Recinto ferial

Domingo 29 de octubre a partir das 11 h 15

Mozos de entre 6 e 18 anos procedentes de toda Galicia e incluso Castela León e Portugal, abarrotaron a sala de competicións de Expourense. Os 250 participantes que alí se reuniron, fixeron posible que, un ano máis, esta proba oficial puntuable pertencente ao Circuito Galego da Federación Galega de Xadrez, voltase a ser a máis concorrida de todas.

 Gabriel Roma Barge (Club Xadrez Ourense) en sub-18, Mateo Díaz Gómez (Club Xadrez Ourense) en sub-14, Marta Quintas Fernández (Escola Luguesa) en sub-12, Heriberto Rubial Blanco (Ponferrada) en sub-10 e César Oubiña Pazos (Cambados) en sub-8 foron os vencedores en cada unha das cinco categorías.

recintoexpour-2017

resultados-categorias-expoourense-2017

cartel-expou-2017

expoourense-bases-2017

Copa Deputación Por Equipos 2017

Copa Deputación Por Equipos  2017

Sábado 20 de outubro

Auditorio de Verín, 16 h 30

equipos-2017

base-copa-deputacion-equipos-2017-verin-1

Gaña o Club Xadrez Ourense, campión provincial 2017

que avantaxa ao Liceo Recreo Ourensano en 4 puntos.

David Gómez, vencedor absoluto.

Marcos Lorenzo, en veteranos e Tristán Alonso en sub 14.

Resultados en Chess Result

campion-2017

resultados-por equipos-2017

fotos-por-equipos-2017

Memorial Xosé Henrique Rodríguez Peña 2017

Memorial Xosé Henrique Rodríguez Peña 2017

Ateneo de Ourense

Centro Cultural Marcos Valcarcel

Sábado 7 de outubro 2017

a partir das 16 h 30

Resultou gañador Martín Boado, Campión do XI Memorial José Henrique Rodríguez Peña

1o-e-2-cl

Xabier Gómez e Armando de Sousa completaron o podio.

1ºsocio: Xoaquín Losada

1º Veterano: Joaquín Bello

1º equipo Ateneo: Rafael Sánchez

1º sub 14:  Adrian Vazquez

 Clasificacións-memo-pena-2017

Resultados e fotos memo-pena2017

bases-memo-pena-2017

Torneo Festa da Istoria 2017 en Ribadavia

Torneo Festa da Istoria 2017 na Igrexa da Magdalena

Sábado 30 de setembro a partir das 17 h.

2017-10-03-16-06-33

Rematou o torneo da Iglesia da Magdalena.

Gaña en Absoluto Armando de Sousa, seguido do seu compañeiro de Club, Marcos Lorenzo, e Manuel Carballo.

En xuvenís, alzouse con triunfo Martín Gómez, seguido de Federico Naso e Mateo Díaz.

En infantil, gañou Rubén Fernándes, seguido de Marcos Vázquez y David Álvarez .

diptico-open-istoria-2017

bases-open-istoria-2017

Campionato Provincial Copa DeputaciónActivo 2017

Campionato Provincial de Xadrez activo 2017

Egos, sábado 26 de agosto 17 h

bases-xadrez-activo-esgos-2017

podio-absoluto

Máis de medio centenar de xadrecistas entre todas as categorías participaron no campionato provincial activo nunha tarde moi agradable.  Resultou campión aboluto José Carlos Francisco Rodríguez.

cronica-clasificacion-e-galeria-de-imaxes-esgos-2017

Nas categorías dos más pequeños, os máximos galardoados foron : Mateo Dibuja Conde (Sub8) do club Universitario,                                        Tristán Alonso Rodríguez (Sub10) do Xadrez Verín                               Miguel Cantón Nespereira (Sub12) do Xadrez Benchoshey.
Os galardóns femininos foron para Sabela González Ferreiro (Benchoshey), Escarlata Alonso Rodríguez (Verín) e Noa Formoso Rodríguez (Benchoshey) nas categorías sub8, sub10 y sub12 respectivamente.
Nos torneo dos “maiores” os ganadores foron Iago Godoy Quintela (Benchoshey) e Paula Baliño Rodriguez (Xadrez Ourense) en sub14, Adrián Vázquez Velasco e Sara Álvarez Cardama (ambos representantes do Club Xadrez Ourense) en sub18 e José Carlos Francisco Rodríguez e Ana Alonso Vaz (Verín) en categoría absoluta. O campionato veterano foi para Celanova da man de Sindo Rodríguez Bernardo.

Torneo Final Escolas de Xadrez Deputación de Ourense

Uns 40 xadrecistas de idade comprendida entre os 6 e os 14 anos representantes das escolas de xadrez de O Carballiño, Leiro, Esgos e San Cibrao xuntáronse para competir diante do tableiro, como acto final da tempada 2016-17.

No pavillón municipal de San Cibrao o torneo final foi todo un éxito de participación, competitividade e xogo limpo. Os noviños xogadores superaron con creces a pequena adversidade do calor da tarde. Ademáis dos trofeos aos gañadores, sorteáronse libros, reloxios e tableiros de xadrez.

Resultou o gañador absoluto con 5 victorias de 5 Tristán Alonso de Verín.img-20170618-wa0030_resized

Clasificación general-2017-

Gañadores-2017

Galeria-de-imaxes

Imaxes-gañadores

Ourense en Xaque 2017

cartel-ourenseenjaque

Éxito participativo o domingo  4 de xuño  en Expourense. O tradicional torneo xuvenil organizado por C. Xadrez Ourense acadou unha particpación de preto 300 xadrecistas xuvenís, sendo a máis participativa das 7 que leva o Circuito Galego de Promoción 2017. Volverá a Ourense a finais de outubro cunha nova edición dunha proba en Expo ourense a finais de outubro.

image017

bases-torneo-ourense-en-xaque-2017

clasificacions-ourense-en-xaque-2017

galeria-de-fotos-ourense-en-xaque-2017

faro-4-de-junio-2017

Seguir leyendo Ourense en Xaque 2017

Campionatos Galegos en Viveiro: sub 10, 14, 18

Remataron os campionatos galegos sub 10, 14 e 18 en Viveiro con doble éxito dos ourensanistas que acadaron 2 campionatos en  e 1 bronce en chicos, e un subcampionato en chicas.

Angel Domínguez (Liceo)proclamouse campión en sub 18. En tanto que Gabriel Roma (Xadrez Ourense) e Miguel Puga (Universitario) acababan a medio punto, 4º e 5º respectivamente, despois dunha meritoria última rolda na que Gabriel Roma vencía ao Mestre Fide, primeiro do rancking, David García Sobrino, e Miguel Puga entablaba con Ángel Domínguez.

En categoría sub 14, Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense) proclamouse Campión Galego con 6,5 puntos de 8 con 4 victorias consecutivas e un empate na recta final que non deixaron dúbida sobre a súa supremacía, en tanto que os seus compañeiros de equipo, Mateo Díaz Gómez (Xadrez Ourense) , alcanzaba unha meritoria 6º praza e Xacobe Conde Riveiro (Xadrez Ourense), outra meritoria 10 º praza, sendo aínda sub 12.

En categoría sub 10, Tristán Alonso Rodríguez (Xadrez Verín) acadou o bronce gracias a unha notable actuación dado que partía sen Elo Fide, o que lle vai permitir entrar na clasificación internacional cunha puntuación que o situará entre os mellores da súa categoría a nivel autonómico. No apartado de chicas, Carlota García González (Benshosey) facíase co subcampionato e o 9º posto xeral, partindo tamén sen Elo Fide.

Clasificación sub 10

Clasificación sub 14

Clasificación sub 18

Prensa A Voz

Prensa A Region

 

Campionatos Provinciais por categorías Copa Deputación 2017

O fin de semana do 21 e 22 de xaneiro celébranse os campionatos provincias sub 8 a sub 18 organizado polo Club Xadrez Ourense na A.V. Barrocás

Rematou o campionato coa participación duns 120 xadrecistas na diferentes categorías. Resultaron campións:

sub 08: Gabriel Alcalde González (Benchosei)

sub 10: Benjamín Diéguez Nóvoa (Benchosei)

sub12: Xacobe Conde Riveiro (X. Ourense)

sub 14: Martín Gómez Carreño (X. Ourense)

sub 16: Martín Gómez Carreño (X. Ourense)

sub 18: Angel Domínguez (Liceo Recre Ourensano)

a-v-barrocas

cronica-clasificacion-imaxes-categorias-2017

Os máis novos abriron a competición o sábado 24 de decembro en Barrocás

O torneo destinado ás categorías xuvenís tivo lugar no salón de competición da A.V.V. de Barrocás de mañá e tarde con cerca de 120 participantes entre os 5 e os 12 anos de idade.
barrocas-juveniles-17

En categoría Sub-12,  o vencedor final foi César Pérez (Casa da Xuventude), seguido de Marcos Vázquez (Xadrez Ourense) e Adrián Vázquez (Xadrez Ourense).

En Benxamíns (sun -10), o vencedor foi Alejandro Garrido (Benchoshey), seguido de Jorge Cid (Xadrez Ourense) e de Xoaquín López (Benchoshey).

Na categoría dos máis cativos, Sub-8, o vencedor foi Manuel López (Benchoshey) seguido de Sabela Conde (Xadrez Ourense) e de Pura Diéguez (Benchoshey).

Medalleiro: 1) Benchosey con 4 podios (2 ouros+2 bronces); 2) Xadrez Ourense con 4 podios (3 pratas+1bronce); 3) Casa da Xuventude 1 podio (1 ouro).

Prensa-a-Rexión-o-Faro

clasificación-aninovo-sub8-2017

clasificación-aninovo-sub10-2017

clasificación-aninovosub12-2017

XXII AniNovo Barrocás

O tradicional torneo decano do xadrez galego chega a súa 32º edición

O vindeiro Sábado día 24 arrancará  a presente edición coa disputa das categorías inferiores a partir das 11.30 horas (Sub-12 e Sub-10), e xa pola tarde, a partir das 15.30, a competición dos máis novos (Sub-8). O Aberto Internacional , valedeiro para ránking internacional, dará comenzo o Luns 26 de Decembro ás 20.00 horas. e prolongarase ata o 5 de Xaneiro, co descanso habitual para despedir o ano.

barrocas-17

bases-e-horarios-aninovo-2017

Torneo de Nadal do Club Benchosei

O próximo sábado 17 de decembro o Club Benchosei clausura o curso anual coa celebración do seu tradicional torneo de Nadal para os máis noviños (sub 08 a sub 12)

                          Centro cultural de Parada Justel en Esgos                                        a partir das 16 h 30

cartel-e-bases-benchosei-nadal-2016

Éxito de participación cun total de 110 xogadores

panoramica-i

A máis numerosa resultou ser a sub -8 cuns 70 participantes

Sub 8: Campioa, Pura Diéguez Novoa (Xadrez Benchoshey);  subcampión, Manuel López Conde (Xadrez Benchosey; 3º  Ibán Pérez Ochandategui (Club Chantada);  Campioa femenino: Sabela Conde Riveiro (Xadrez Ourense).

Sub 10 : Campión, Benjamín Diéguez Novoa (X. Benchoshey); subcampión, Jorge Cid Álvarez (X. Ourense); 3º Juan Saco Pérez (X. Benchoshey); campioa: Carlota García González (X. Benchoshey).

Sub 12:Campión, Xacobe Conde Riveiro (X.Ourense); subcampión, Marcos Vázquez Gómez (X.Ourense); 3º Miguel Cantón Nespereira (X. Benchoshey). Campioa: Laura Gómez Carreño (X. Ourense).

Medalleiro: 1) Benchosey: 6 podios; 2) Xadrez Ourense: 5 podios; 3) Chantada: 1 podio.

cronica-clasificacion-e-fotos-torneo-de-nadal-benchoshey-2016

 

Circuito galego individual 2016

Final do circuito galego individual despois de 5 meses de competición en diferentes cidades galegas de abril a novembro  co Open  Torneo Mcdonalds en Vilagarcía de Arousa o sábado 5 de novembro 2016

Os ourensás acadaron 4 podios, entre eles  Martín Gómez Carreño do Xadrez Ourense conseguiu o ouro en sub 14…                          noraboa a todos os ourensás que fixeron o  esforzo de participar.

podium-xeral-sub14-circuito-galego-2016

Crónica-e-clasificacións

ClasificacionFinalCircuitoPromocion2016-

 

 

Torneo Xadrez Activo Campus de Ourense

Torneo de Xadrez Activo Campus de Ourense 2016

Sábado 5 de Novembro 2016 a partir das 16 h 30

Facultade de Ciencias da Educación

Resultou campión o exxogador da Casa da Xuventude Xabier Gómez, seguido por Miguel Puga, novo xogadors do CLub Universitario de Ourense e Jairo Villar  de Celanova.

absoluto

BASES do-TORNEO-activo-campus-universitario-de-ourense-2016

Clasificacion-e-fotos activo universitario campus de ourense

 

IX Festival de Xadrez para a Xuventude Expourense 2016

IX Festival  Internacional “Expourense 2016” – “Deporte e ciencia para a xuventude”

Máis de 230 xóvenes xadrecistas abarrotaron Expourense

Ganadores Alejandro Fernández (Círculo Chantadino) en sub18, Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense) en sub14, César Pérez (Casa da Xuventude) en sub12, Benjamín Diéguez (Benchoshey) en sub10  e Alejandro Cereijo (Peleteiro) en sub8.

BasesTorneofestival2016  Cartel-Torneoexpoourense-254×300

image006

Crónica-e-clasificacion-expourensse-2016

prensa-expoourense-2016

galeria-de-imaxes-expourense-2016

Xadrez Viviente en Rivadavia

Xadrez humano en Ribadavia, “ Festa da Istoria 2016”

O Club Xadrez Ourense organiza o tradicional xadrez vivinte medieval

 Dentro do programa de actividades festivas e culturais da Festa da Historia (Ribadavia 2016), tivo lugar o Sábado día 27 de Agosto o tradicional xadrez humano medieval, organizado, un ano máis e como ven sendo habitual nas últimas XVII edicións, polo Club Deportivo Xadrez Ourense en colaboración coa Coordinadora da Festa da Istoria de Ribadavia.

Graciela Gómez no papel de Dona María Pimentel (pezas negras), Jesús Conde no papel de Bernardino Sarmiento (pezas blancas), Alejandro de León como técnico de taboleiro xigante e Elías Xosé González na dirección, xunto cos 32 xóvencísimos participantes e vecinos da comarca do Ribeiro, desenvolveron a representación teatralizada dunha clásica partida na que todas as pezas do taboleiro teñen protagonismo.

A ambientación no contexto histórico, e elección dos persoaxes correron a cargo da Licenciada en Historia e Monitora Nacional de Xadrez, Graciela Gómez Cid.

Malia o intenso calor que reinou en Ribadavia na mediodía do sábado 27, foron numerosas as persoas que se achegaron ao auditorio do castelo da vila para presenciar o vistoso xadrez vivinte.

Ver galería de imaxes
Ver Nota de Prensa I, (La Región, 28 de Agosto)

Ver Nota de Prensa II, (La Región, 28 de Agosto)

Falece o GM Dragan Paunovic

 

SONY DSC

20 de maio 2016

Falece recentemente o GM yugoslavo afincado en Galicia que participou en numerosas ocasións no Cidade das Burgas…
Os que estivemos no Memorial Xosé Henrique Rodríguez Peña en xuño do 2006 recordamos naquel pechado como sufría un amago de infarto que non lle permitiu xogar a partida do día. O GM francés Igor Nataf xogou a pesar de todo a súa partida no hospital… recordarémolo pola súa paciencia e amabilidade que mostraba dende hai 4 anos na escola de xadrez de Chantada…

Vai unha mostra do seu talento

La Voz de Galicia